Legendy pienińskie

O skarbie ukrytym na zamku w Czorsztynie
Podobno Pieniny pełne są skarbów. Złoto, kosztowności i drogie kamienie miały być ukrywane w górach przez zbójników, rycerzy oraz śmiałków, którym udało się odnaleźć złoża cennych kruszców. »»»

Latający mnich z Czerwonego Klasztoru
Najsłynniejszą pienińską legendą związaną z Czerwonym Klasztorem jest opowieść o jednym z tamtejszych mnichów – bracie Cyprianie. Zakonnik ów żył w latach 1724 – 1775 i naprawdę nazywał się Frantz Ignatz Jaschke. »»»

O Janosiku, co przez Dunajec skakał  
Widowiskowy Przełom Dunajca ma w swoim najwęższym punkcie zaledwie ok. 12 m szerokości. Miejsce to znajduje się między skalnymi ścianami Facimiecha i Klasztornej Góry, a rwący ciasnym korytem Dunajec ma w nim ok. 8 m głębokości. »»»

Klątwa zamku w Niedzicy 
Wznoszący się majestatycznie nad Jeziorem Czorsztyńskim zamek w Niedzicy to jedno z tych miejsc w Pieninach, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Nie każdy z odwiedzających je turystów wie jednak o legendarnej klątwie, jaka od stuleci spoczywa na zamczysku. »»»

Legendy o powstaniu Przełomu Dunajca
Jak twierdzą naukowcy, spektakularny Przełom Dunajca formował się przez miliony lat. Początkowo największa rzeka Pienin spokojnie toczyła swe wody na wysokości dzisiejszych szczytów i w niczym nie przypominała dzisiejszego Dunajca z jego rwącym, typowo górskim nurtem. »»»

Legenda o Czerteżu, Czerteziku i Sokolicy
Turyści podchodzący na słynną Sokolicę szlakiem niebieskim od strony Trzech Koron i Góry Zamkowej mijają po drodze szczyty Czerteża i Czertezika. Zbliżone nazwy obu tych gór pochodzą od łemkowskiego słowa „czerteż” lub „czertiż”, które oznaczało miejsce wyrębu lasu i wywodzą się od istniejącej niegdyś w tym rejonie polany. »»»

O Zamku Pienińskim i cudownej mgle św. Kingi 
Położone na szczycie Zamkowej Góry ruiny średniowiecznej warowni są jednym z najbardziej znanych miejsc w Pieninach. Budowla ta nazywana jest powszechnie Zamkiem Pienińskim i wzniesiona została prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku. »»»